10 EYLüL 2013

Yahoo, Facebook ve Google 'dan Amerikan Hükümetine Karşı Şok Birleşme!

Yahoo, Facebook ve Google, ABD hükümetinden kendilerine gelen bilgi taleplerine dair daha fazla bilgi açıklama hakkına kavuşmak için ABD Dış İstihbarat Dairesi’ne (FISA) dilekçe başvurusunda bulundu. 

NSA skandalı ile gözlerin üstlerine çevrildiği ve suçlamalara maruz kalan internet devleri kendilerini savunabilmek için şeffaflık raporlarını daha kapsamlı bir şekilde yayınlamak istiyorlar.

Google‘ın ardından geçtiğimiz haftalarda önce Facebook, sonra da Yahoo ilk kez hükümet talepleri ile ilgili şeffaflık raporlarını yayınlamıştı. Her üç raporda da en fazla kullanıcı bilgisi talep eden ülkenin ABD olduğu dikkat çekerken Edward Snowden‘in ortaya çıkardığı NSA skandalı ile tepkileri çekmeye devam eden Obama hükümetine bir tepki de bu üç büyük şirketten geldi.

Daha fazla sayıda ve türdeki ulusal güvenlik taleplerini şeffaflık raporlarına dahil etmek isteyen ve böylelikle kamuoyunu bilgilendirmek isteyen Yahoo, Facebook ve Google bunun için ilk büyük adımı attı. ABD Dış İstihbarat Dairesi’ne konu ile ilgili dilekçe ile başvuran internet devleri bu bilgileri saklamanın güvenilirliklerini zedelediğini dile getiriyorlar.

0 yorum
Kategori Güncel Haberler
Okunma 3965 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)