28 KASıM 2014

Android akıllı telefon, efsane Lamborghini otomobillerden geri kalmayacak kadar hız sağlayan teknik özellikleri ile 2015 yılında görücüye çıkacak.

Lamborghini şirketini kuran Ferruccio Lamborghini'nin oğlu Tonino’nun ilginç kişiliği, kendisini Lamborghini adıyla lüks eşyalar üretmeye ve satmaya yönlendirmişti. Şirketinin en yeni ürünü ise, lüks bir Android akıllı telefon. 2,3 GHz Qualcomm Snapdragon 801 çipset, 3GB RAM 5 inç Full HD ekran, 3400 mAh batarya ve 20 megapiksel arka kamera gibi özellikleriyle Lamborghini 88 Tauri, çift SIM desteği özelliğini de sunuyor.

Rakiplerinden ayıran özelliği ise, aynı anda hem LTE ile internete bağlı kalıp hem de 4G görüntülü görüşme imkanı sunması. Çift LTE bağlantısı, Qualcomm Snapdragon 801 çipsetlerinin destek sınırları dahilinde bulunsa da, sektördeki ilk pratik kullanımını Lamborghini akıllı telefon sayesinde buldu.

Bu hıza tanıklık etmek sanırsak efsane fiyatlarla olacak!

07 TEMMUZ 2014

Portatif Şarj Aletleri

 

            Çevremiz ciddi bir anlamda teknoloji ile dolu olmaktadır. Cep telefonları, video kameralar, bilgisayarlar ve birçok küçük ya da büyük fark etmez fakat, sayısız teknolojik aletlerle dolu olmaktadır. Bu teknolojik aletleri nasıl çalışır diye soracak olursanız, bazıları eski sistemden devam ederek pil ile çalışırken, artık birçok teknolojik aletler, şarj edilerek çalışmaktadır. Dolayısıyla, bilgisayarlarınız, cep telefonlarınız ve diğer teknolojik aletlerinizi bir şarj cihazına takarak, tekrar çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Bazı şarj cihazları çok büyük olunca, maalesef yanınızda taşıyamıyorsunuz ve bu durumda portatif şarj aletleri kullanıyoruz. Hem küçük, hemde taşınabilir, bu yüzden her yerde rahatlıkla teknolojik aletlerinizi tekrar kullanılır hale getirebilirsiniz. Daha hala birçok teknolojik eşyalarda pil kullanılmaktadır, kaldı ki daha birçok pillerde satılıyor.

            Hatta teknoloji artık o kadar gelişti ki, portatif şarj aletleri, aynı zamanda pilleri de şarj etmek için kullanılmaktadır. Bu yüzden her aldığınız pilleri hemen atmayın, pilleri de şarj edebilirsiniz. Teknoloji her geçen gün hızlı bir şekilde gelişiyor ve bazen takip bile edemiyorsunuz. Portatif şarj aletleri, aslında ilk başta cep telefonları ve bilgisayarlarla başladı. Bilgisayardan kastımız ise, laptop, yani dizüstü bilgisayarları. Şimdi artık sadece dizüstü bilgisayarları değil, netbook ve farklı bilgisayar türleride çıkmaya başladı. Neredeyse bütün teknolojik aletler, şarj edilerek kullanılması gerekiyor fakat şarj aletlerinde dikkat edilmesi gereken bir konu, teknolojik aletlerinizi şarj edip yüzde yüz dolduktan sonra, hemen çıkarmanız, aksi takdirde, şarj ettiği enerjiyi tekrar geriye çeker.

            Portatif şarj aletleri öyle bir şekilde tasarlanmıştır ki bazılarını arabanızda da kullanabilirsiniz, evde ve iş yerinde mutlaka, bazılarını çantalarınızda taşırken bile şarj edebilirsiniz ve birçok farklı seçenekleriniz vardır. Portatif şarj aletleri gerçekten işlerimizi fazlasıyla kolaylaştırıyor. Dizüstü bilgisayar gibi, sürekli çalışan ve günlük belki iki defa şarj etmeniz gereken bir teknolojik ürün için, sürekli olarak yanınızda şarj aleti taşımanız gerekiyor, fakat normal bir şarj aleti olursa, çok ağır ve büyük olacağı için, portatif şarj aletleri her zaman için çok ideal olmaktadır.

21 KASıM 2013

Apple iPad serisinin üzerindeki perdeyi kaldırdı, tanıtım toplantısının öncesinde sızanların gerçek olduğunu bir kez daha gösterdi. Büyük ekranlı iPad Air daha ince ve göz alıcı bir formda karşımıza çıkarken, iPad mini de Retina ekran kazandı. Her iki tablet ekran büyüklükleri dışında birbirinin aynısı gibi görünüyor. Ayrıca her iki tableti güçlendiren donanımlar da büyük benzerlik taşıyor. Yine de bu iki tableti belirli açılardan karşılaştırmak ve her iki tablet de Türkiye’de piyasaya çıktığında hangisini seçeceği konusunda yardıma ihtiyaç duyacaklara şimdiden yol göstermek iyi olacaktır.

ipad-air-vs-ipad-mini-retina-231013

Boyut ve Renk

Apple iPad serisinde de Mac serisindeki yaklaşımı sergilemeye başladı. Şirket farklı ekran büyüklükleriyle farklı kullanıcı kitlelerini hedefliyor.

iPad Air selefi iPad 4′e göre yüzde 28 daha hafif ve yüzde 20 daha ince formuyla dikkat çekiyor. Ancak 9.7 inç ekranıyla büyük ekranda tablet deneyimi yaşamayı isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor. iPad Air’ın ekranını çevreleyen çerçeve bir hayli incelmiş ve görünüş açısından onu iPad mini’ye biraz daha yaklaştırmış. Her iki tablet yan yana konup bakıldığında arada ekran büyüklüğünden başka bir fark yok gibi görünüyor.

iPad mini’nin ekranı da 7.9 inç olarak kalmaya devam ediyor ve 2012′de tanıtılan birinci nesil iPad mini’nin tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Uzay grisi-siyah ve gümüş-beyaz renk seçeneklerini hem iPad Air hem de iPad mini’de görüyoruz. Tanıtım toplantısı öncesinde beklentiler arasında yer alan altın renk seçeneğiyse boş çıktı.

ipad-air-gallery3-2013

Teknik Özellikler ve Pil Ömrü

iPad mini’nin daha ucuz fiyatı onun iPad Air’e göre daha düşük profilli donanım bileşenlerine sahip olacağı izlenimini uyandırıyordu. Ancak Apple bu beklentileri boşa çıkardı ve her iki tableti de aynı bileşenlerle sundu.

Her iki iPad modelinde de ilk kez iPhone 5s’te sunulan 64-bit A7 işlemci yer alıyor. Bu işlemci iPad Air’da selefine göre iki kat daha iyi CPU ve grafik performansının sunulmasını sağlayacak. iPad mini’de ise bu işlemci sayesinde dört kat daha yüksek CPU ve sekiz kat daha yüksek grafik performansı elde edilecek. M7 hareket işlemcisi her iki iPad modelinde de yer alıyor. Böylelikle ivmeölçer, jiroskop, pusula gibi modüllerin A7 üzerindeki yükü azaltılacak, güç verimliliği artacak.

Her iki tabletin arkasında da 5 megapiksel iSight kamera yer alıyor. Önde de aynı kalitede FaceTime HD kameralar bulunuyor.

iPad Air için 10 saate kadar pil ömrü bulunduğu belirtilirken, iPad mini için “tüm gün” çalışma sağlayacak pil ömründen bahsediliyor. Bu tabir, tahmin ediyoruz ki, sabahtan akşama bir iş gününü temsil etmek için kullanılıyordur.

ipad-mini-retina-gallery3-2013

Ekran, depolama ve bağlantı

iPad mini en sonunda Retina ekrana kavuştu, böylelikle birçok Apple hayranın ve sektör gözlemcisini tatmin etti. iPad Air ve iPad mini’de 2048 x 1536 çözünürlüğe sahip olan Retina ekranlar bulunuyor. Tabii ki, iPad mini’nin ekranı daha küçük boyuta sahip olduğu için 326 ppi değerine, yani iPhone 5s’in ekranının piksel yoğunluğuna ulaşması mümkün oluyor.

Her ne kadar daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip ekranlar barındıran akıllı telefon ve tabletler görsek de, Apple Retina ekran teknolojisinin en iyi olduğunu söylemeyi sürdürüyor. Şirketin iddiasına göre iPad mini’nin 7.9 inç ekranı 7 inç tabletlerin ekranlarından yüzde 35 daha fazla görüntü alanı sunuyor; dolayısıyla Apple kendi ürününün daha iyi olduğunun altını bir kez daha çiziyor.

Her iki iPad modeli de 16 GB, 32 GB, 64 GB ve 128 GB’lık depolama alanı seçenekleriyle sunuluyor. Sadece Wi-Fi ve Wi-Fi + Hücresel seçenekler de bulunuyor.

ipad-air-gallery2-2013

Taşınabilirlik

Ekran, teknik özellikler ve tasarım noktasında iPad Air ve iPad mini’yi aynı seviyeye çeken Apple bundan sonrasında tercihi kullanıcılara bırakıyor. iPad mini küçük boyutları ve hafif oluşu nedeniyle çantada daha az ağırlık yapıyor, elde daha rahat tutulup kullanılıyor. Evde kullanımda ise büyük ekranlı iPad Air’ın biraz daha kolaylık sağlayacağını söylemek gerek.

Eğer zamanınızın büyük çoğunluğu dışarıda geçiyorsa, sürekli hareket hâlindeyseniz, o hâlde iPad mini sizin için daha uygun bir seçim olabilir. Ancak tableti daha çok evde kullanım amacıyla satın almayı düşünüyor; film izleme, oyun oynama veya üretkenlik uygulamalarını kullanma gibi işlevler sizin için öncelikliyse, o hâlde iPad Air’i tercih edebilirsiniz.

ipad-mini-retina-gallery1-2013

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Retina ekranın gelişiyle birlikte iPad mini’nin fiyatı önceki nesil iPad mini’nin fiyatına göre biraz yükseldi. Retina ekranlı iPad mini’nin ABD başlangıç fiyatı 399 dolar oldu. Retina ekran istemeyenler için birinci nesil iPad mini de, yapılan küçük bir indirim neticesinde 299 dolarlık fiyat etiketiyle satılmaya devam edecek. Türkiye’deki birinci nesil ve ikinci nesil iPad mini fiyatlarında da benzer oranlarda artış ve inişler görebiliriz.

16 GB kapasiteli iPad mini Wi-Fi’nin şu anki Türkiye satış fiyatı 838 TL. Retina ekranlı iPad mini’deki fiyat artışını baz alarak kaba bir hesap yaptığımızda Retina ekranlı iPad mini’nin Türkiye’de 1000 TL’nin biraz üstü bir fiyatla piyasaya sunulmaya başlamasını bekleyebiliriz.

iPad Air’ın 16 GB kapasiteli modeli için 499 dolarlık ABD başlangıç fiyatı belirlenmiş. Yani tasarım değişse de, fiyatlar aynı kalmaya devam ediyor. Bu durumda Türkiye’deki iPad Air fiyatlarının 1250-1300 TL arasından başlamasını bekleyebiliriz.

iPad Air 1 Kasımda yaklaşık 40 kadar ülkede piyasada olacak. Eğer Türkiye bir AB üyesi olsaydı, muhtemelen 1 Kasımda bizde de iPad Air’ın satışa çıktığını görecektik. 1 Kasımda piyasaya çıkmayacak olsa da, iPad Air’ın Türkiye’ye gelişinin fazla zaman almayacağını tahmin ediyoruz. Geçen yıl 2 Kasımda çıkan dördüncü nesil iPad’in Türkiye’ye gelişi aralık başında gerçekleşmişti. Bu yıl da benzer bir durum söz konusu olabilir. Hatta kasım sonunda bile iPad Air’ın Türkiye’de piyasaya çıktığını görebiliriz.

Retina ekranlı iPad mini için sadece kasım ayı gibi geniş bir zaman penceresi işaret edildi. Yani Apple iPad mini’nin Retina ekranlısını kasım ayının başında, ortasında veya sonunda yurt dışında piyasaya sürecektir. Bu durumda Türkiye’ye geliş takvimi de farklılık gösterecektir. Yine de, Retina ekranlı iPad mini’nin de Türkiye’ye girişinin en fazla bir buçuk ay sonra gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

Sonuç

Hemen hemen tüm teknik bileşenler aynı olunca karar vermek de zor oluyor. iPad mini’nin Retina ekranlısı daha küçük boyutta daha fazla piksel sunacağı için yazı ve grafikler iPad Air’ın ekranında olduğundan daha keskin olacaktır. Bu da biraz daha göze hoş gelen görsel deneyim anlamına gelebilir. Tabii ki, küçük ekran küçük yazıları okumakta zorlanan gözler için bir handikap, bunu da unutmamak gerekiyor.

Taşınabilirlik anlamında iPad mini biraz daha önce çıkıyor. Ancak tableti çoğunlukla evde veya iş yerinde taşımayı, dışarı pek fazla çıkarmamayı düşünüyorsanız, o hâlde iPad Air sizin için daha uygun bir seçim olacaktır.

21 EYLüL 2013

2013 yılının sonuna yaklaşırken akıllı telefon piyasası da iyice kızıştı. Her biri üstün özelliklere sahip birçok cihaz piyasalara sürüldü. Bunlar arasından seçim yapmak ise oldukça zor.

15 TEMMUZ 2013

Nokia Lumia 1020 ile zoom (yakınlaştırma) yeniden keşfedildi. Nokia Lumia 1020, 2. nesil 41 megapiksel kamerası ve zoom özelliğini yeniden yorumlayarak bir gözün görebileceğinden çok daha fazla detayı görüntülemeyi sağlıyor.

08 HAZIRAN 2013

iPhone 5'in üstün özellikleri ve kullanım kolaylığı her ne kadar kullanıcılarına zevkli bir deneyim sunsada Samsung'un bir numarası Galaxy S4'te bulunan 9 özelliğe sahip değil!

30 MAYIS 2013

Galaxy Note 3'ün kamerasından yeni bilgi!

Galaxy Note 3'e ekleneceği söylenen bu etkileyici işlev, Galaxy S4 sahiplerini kıskandırabilir!

29 MAYIS 2013

Samsung Electronics bir telefondan çok daha fazlasını isteyen kullanıcılar için ideal akıllı telefon olan Samsung Galaxy Grand’i tanıttı.

29 MAYIS 2013

Dell'in yeni tableti XPS 10 Türkiye’de satışa sunuldu.

Qualcomm(R) SnapdragonTM S4 işlemcili Dell XPS 10 tabletler, Türkiye’de satışa sunuldu. Windows 8'li Dell XPS 10 tablet, kullanıcıları birden fazla cihaz taşımaktan kurtarıyor, onların hem zaman kazanmalarına hem de verimli olmalarına yardımcı oluyor.

27 MAYIS 2013

Android and Me isimli blogun haberine göre Google devam etmekte olan Google I/O etkinliğinde şu zamana kadar ortaya çıkarmadığı Nexus 4'ün beyaz versiyonunu Haziran ayında piyasaya sürecek.