Tarihe Göre Filtrelenen Öğeler Kasım 2013
Çarşamba, 27 Kasım 2013 15:20

İnstagram Artık WindowsPhone'da!..

Milyonlarca kullanıcısı olan fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olan Instagram, sonunda Windows Phone kullanıcılarına da kavuştu.

Uzunca bir süredir bu işletim sisteminde resmi olmayan uygulamalarla instagram'ı kullanma konusunda işkenceler çeken ve bazı zamanlar hesapları çalınan kullanıcılar artık Instagram resmi uygulamasından sistemi kullanabilecekler. 

Ntv'nin haberine göre, IOS ve Android'deki fotoğraf paylaşım içeriği aynen sunulsa da Windows Phone uygulamasında video paylaşımı gerçekleştirilememekte. Bu özellik için önümüzdeki güncellemelerin beklenmesi gerekiyor. 

Video özelliğiyle beraber ayrıca uygulamada fotoğraflarda kişileri etiketleme konusunda da sorunlar yaşanabiliyor. 

Windows Phone'da daha stabil bir Instagram görebilmek için sanıyoruz biraz daha beklememiz gerekiyor.

Kategori Güncel Haberler
Cuma, 22 Kasım 2013 11:19

Samsung Savaşı Kaybetti

Samsung ve Apple arasında süren patent davasında para cezası kararı çıktı. 

Geçtiğimiz yıl Amerikan Mahkemeleri, Samsung'u patent ihlalinde bulunması nedeniyle Apple'a 1 Milyar Dolar tazmitan ödemeye mahkum etmişti. Yine Amerikan Mahkemesi 2 yıldır devam eden mahkeme savaşının sonucunda Samsung'u 290 Milyon dolar ödemeye mahkum etti. 

Ntvmsnbc'nin haberine göre Apple, zararlarının karşılanması için Samsung'dan 378,9 Milyon Dolar talep etmişti. Samsung'un avukatları ise ödenmesi gereken miktarın 52,7 milyon dolar olduğunu savunmuştu.

Önümüzdeki dönemde yine patent ihlalleri nedeniyle iki tarafın mahkemelik olup olmayacağı merak konusu.

Kategori Güncel Haberler
Perşembe, 21 Kasım 2013 13:12

Tüm Zamanların En Çok Satan 20 Cep Telefonu

Hayatımızdan ne telefonlar geldi geçti. Onlar cebimizdeyken anıları depoluyorduk. İyi ya da kötü bizlere çok şey hatırlatır eski telefonlar. 

Hadi şimdi tüm zamanların en çok satan 20 cep telefonuna bakalım. İçlerinden biri muhtemelen bir dönem sizin de cebinizdeydi...

 

20- Nokia 2650 Satılan ürün adeti: 35 milyon

 

19- Apple iPhone 3GS Satılan ürün adeti: 35 milyon

 

18- Samsung Galaxy S II Satılan ürün adeti: 40 milyon

 

17- Samsung Galaxy S III Satılan ürün adeti: 40 milyon

 

16- Nokia 6230 Satılan ürün adeti: 50 milyon

 

15- Nokia 3100 Satılan ürün adeti: 50 milyon

 

14- Motorola StarTAC Satılan ürün adeti: 60 milyon

 

13- Motorola C200 Satılan ürün adeti: 60 milyon

 

12- Apple iPhone 4S Satılan ürün adeti: 60 milyon

 

11- Nokia 5130 Satılan ürün adeti: 65 milyon

 

 

10- Nokia 6010 Satılan ürün adeti: 75 milyon

 

9- Nokia 1208 Satılan ürün adeti: 100 milyon

 

8- Nokia 1600 Satılan ürün adeti: 130 milyon

 

7- Motorola RAZR V3 Satılan ürün adeti: 130 milyon

 

6- Nokia 2600 Satılan ürün adeti: 135 milyon

 

5- Nokia 3310 Satılan ürün adeti: 136 milyon

 

4- Nokia 5230 Satılan ürün adeti: 150 milyon

 

3- Nokia's 1200 Satılan ürün adeti: 150 milyon

 

2- Nokia 3210 Satılan ürün adeti: 160 milyon

 

1- Nokia 1110 Satılan ürün adeti: 250 milyon

Kategori Güncel Haberler
Perşembe, 21 Kasım 2013 10:04

iPad Air ve iPad mini Retina karşı karşıya

Apple iPad serisinin üzerindeki perdeyi kaldırdı, tanıtım toplantısının öncesinde sızanların gerçek olduğunu bir kez daha gösterdi. Büyük ekranlı iPad Air daha ince ve göz alıcı bir formda karşımıza çıkarken, iPad mini de Retina ekran kazandı. Her iki tablet ekran büyüklükleri dışında birbirinin aynısı gibi görünüyor. Ayrıca her iki tableti güçlendiren donanımlar da büyük benzerlik taşıyor. Yine de bu iki tableti belirli açılardan karşılaştırmak ve her iki tablet de Türkiye’de piyasaya çıktığında hangisini seçeceği konusunda yardıma ihtiyaç duyacaklara şimdiden yol göstermek iyi olacaktır.

ipad-air-vs-ipad-mini-retina-231013

Boyut ve Renk

Apple iPad serisinde de Mac serisindeki yaklaşımı sergilemeye başladı. Şirket farklı ekran büyüklükleriyle farklı kullanıcı kitlelerini hedefliyor.

iPad Air selefi iPad 4′e göre yüzde 28 daha hafif ve yüzde 20 daha ince formuyla dikkat çekiyor. Ancak 9.7 inç ekranıyla büyük ekranda tablet deneyimi yaşamayı isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor. iPad Air’ın ekranını çevreleyen çerçeve bir hayli incelmiş ve görünüş açısından onu iPad mini’ye biraz daha yaklaştırmış. Her iki tablet yan yana konup bakıldığında arada ekran büyüklüğünden başka bir fark yok gibi görünüyor.

iPad mini’nin ekranı da 7.9 inç olarak kalmaya devam ediyor ve 2012′de tanıtılan birinci nesil iPad mini’nin tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Uzay grisi-siyah ve gümüş-beyaz renk seçeneklerini hem iPad Air hem de iPad mini’de görüyoruz. Tanıtım toplantısı öncesinde beklentiler arasında yer alan altın renk seçeneğiyse boş çıktı.

ipad-air-gallery3-2013

Teknik Özellikler ve Pil Ömrü

iPad mini’nin daha ucuz fiyatı onun iPad Air’e göre daha düşük profilli donanım bileşenlerine sahip olacağı izlenimini uyandırıyordu. Ancak Apple bu beklentileri boşa çıkardı ve her iki tableti de aynı bileşenlerle sundu.

Her iki iPad modelinde de ilk kez iPhone 5s’te sunulan 64-bit A7 işlemci yer alıyor. Bu işlemci iPad Air’da selefine göre iki kat daha iyi CPU ve grafik performansının sunulmasını sağlayacak. iPad mini’de ise bu işlemci sayesinde dört kat daha yüksek CPU ve sekiz kat daha yüksek grafik performansı elde edilecek. M7 hareket işlemcisi her iki iPad modelinde de yer alıyor. Böylelikle ivmeölçer, jiroskop, pusula gibi modüllerin A7 üzerindeki yükü azaltılacak, güç verimliliği artacak.

Her iki tabletin arkasında da 5 megapiksel iSight kamera yer alıyor. Önde de aynı kalitede FaceTime HD kameralar bulunuyor.

iPad Air için 10 saate kadar pil ömrü bulunduğu belirtilirken, iPad mini için “tüm gün” çalışma sağlayacak pil ömründen bahsediliyor. Bu tabir, tahmin ediyoruz ki, sabahtan akşama bir iş gününü temsil etmek için kullanılıyordur.

ipad-mini-retina-gallery3-2013

Ekran, depolama ve bağlantı

iPad mini en sonunda Retina ekrana kavuştu, böylelikle birçok Apple hayranın ve sektör gözlemcisini tatmin etti. iPad Air ve iPad mini’de 2048 x 1536 çözünürlüğe sahip olan Retina ekranlar bulunuyor. Tabii ki, iPad mini’nin ekranı daha küçük boyuta sahip olduğu için 326 ppi değerine, yani iPhone 5s’in ekranının piksel yoğunluğuna ulaşması mümkün oluyor.

Her ne kadar daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip ekranlar barındıran akıllı telefon ve tabletler görsek de, Apple Retina ekran teknolojisinin en iyi olduğunu söylemeyi sürdürüyor. Şirketin iddiasına göre iPad mini’nin 7.9 inç ekranı 7 inç tabletlerin ekranlarından yüzde 35 daha fazla görüntü alanı sunuyor; dolayısıyla Apple kendi ürününün daha iyi olduğunun altını bir kez daha çiziyor.

Her iki iPad modeli de 16 GB, 32 GB, 64 GB ve 128 GB’lık depolama alanı seçenekleriyle sunuluyor. Sadece Wi-Fi ve Wi-Fi + Hücresel seçenekler de bulunuyor.

ipad-air-gallery2-2013

Taşınabilirlik

Ekran, teknik özellikler ve tasarım noktasında iPad Air ve iPad mini’yi aynı seviyeye çeken Apple bundan sonrasında tercihi kullanıcılara bırakıyor. iPad mini küçük boyutları ve hafif oluşu nedeniyle çantada daha az ağırlık yapıyor, elde daha rahat tutulup kullanılıyor. Evde kullanımda ise büyük ekranlı iPad Air’ın biraz daha kolaylık sağlayacağını söylemek gerek.

Eğer zamanınızın büyük çoğunluğu dışarıda geçiyorsa, sürekli hareket hâlindeyseniz, o hâlde iPad mini sizin için daha uygun bir seçim olabilir. Ancak tableti daha çok evde kullanım amacıyla satın almayı düşünüyor; film izleme, oyun oynama veya üretkenlik uygulamalarını kullanma gibi işlevler sizin için öncelikliyse, o hâlde iPad Air’i tercih edebilirsiniz.

ipad-mini-retina-gallery1-2013

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Retina ekranın gelişiyle birlikte iPad mini’nin fiyatı önceki nesil iPad mini’nin fiyatına göre biraz yükseldi. Retina ekranlı iPad mini’nin ABD başlangıç fiyatı 399 dolar oldu. Retina ekran istemeyenler için birinci nesil iPad mini de, yapılan küçük bir indirim neticesinde 299 dolarlık fiyat etiketiyle satılmaya devam edecek. Türkiye’deki birinci nesil ve ikinci nesil iPad mini fiyatlarında da benzer oranlarda artış ve inişler görebiliriz.

16 GB kapasiteli iPad mini Wi-Fi’nin şu anki Türkiye satış fiyatı 838 TL. Retina ekranlı iPad mini’deki fiyat artışını baz alarak kaba bir hesap yaptığımızda Retina ekranlı iPad mini’nin Türkiye’de 1000 TL’nin biraz üstü bir fiyatla piyasaya sunulmaya başlamasını bekleyebiliriz.

iPad Air’ın 16 GB kapasiteli modeli için 499 dolarlık ABD başlangıç fiyatı belirlenmiş. Yani tasarım değişse de, fiyatlar aynı kalmaya devam ediyor. Bu durumda Türkiye’deki iPad Air fiyatlarının 1250-1300 TL arasından başlamasını bekleyebiliriz.

iPad Air 1 Kasımda yaklaşık 40 kadar ülkede piyasada olacak. Eğer Türkiye bir AB üyesi olsaydı, muhtemelen 1 Kasımda bizde de iPad Air’ın satışa çıktığını görecektik. 1 Kasımda piyasaya çıkmayacak olsa da, iPad Air’ın Türkiye’ye gelişinin fazla zaman almayacağını tahmin ediyoruz. Geçen yıl 2 Kasımda çıkan dördüncü nesil iPad’in Türkiye’ye gelişi aralık başında gerçekleşmişti. Bu yıl da benzer bir durum söz konusu olabilir. Hatta kasım sonunda bile iPad Air’ın Türkiye’de piyasaya çıktığını görebiliriz.

Retina ekranlı iPad mini için sadece kasım ayı gibi geniş bir zaman penceresi işaret edildi. Yani Apple iPad mini’nin Retina ekranlısını kasım ayının başında, ortasında veya sonunda yurt dışında piyasaya sürecektir. Bu durumda Türkiye’ye geliş takvimi de farklılık gösterecektir. Yine de, Retina ekranlı iPad mini’nin de Türkiye’ye girişinin en fazla bir buçuk ay sonra gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

Sonuç

Hemen hemen tüm teknik bileşenler aynı olunca karar vermek de zor oluyor. iPad mini’nin Retina ekranlısı daha küçük boyutta daha fazla piksel sunacağı için yazı ve grafikler iPad Air’ın ekranında olduğundan daha keskin olacaktır. Bu da biraz daha göze hoş gelen görsel deneyim anlamına gelebilir. Tabii ki, küçük ekran küçük yazıları okumakta zorlanan gözler için bir handikap, bunu da unutmamak gerekiyor.

Taşınabilirlik anlamında iPad mini biraz daha önce çıkıyor. Ancak tableti çoğunlukla evde veya iş yerinde taşımayı, dışarı pek fazla çıkarmamayı düşünüyorsanız, o hâlde iPad Air sizin için daha uygun bir seçim olacaktır.

Pazar, 10 Kasım 2013 19:22

Panasonic’in cep yakan dev 4K tablet

Tablet-dizüstü dünyasında hızla sayıları artmaya başlayan Windows 8 4K tabletlere dev bir tane daha ekleniyor. Panasonic’in Ocak ayında satışa sunacağı Toughpad UT-MB5, bir tabletten çok bir monitörü andırırken, tüketicilerin cebini yakacak bir teknolojiye sahip.

Panasonic, Ocak ayında dünyanın en ince ve en hafif 20 inç tabletini satışa sunacak. ABD’de 5.999 dolar fiyat etiketiyle sunulacak olan 4K çözünürlüğe sahip Toughpad UT-MB5, 3840x256 LCD ekrandan oluşan bir monitörü andırıyor.

Kategori Güncel Haberler
Pazar, 10 Kasım 2013 02:51

Galaxy S5 böyle olacak

Samsung'un Galaxy S5 veya Note 4'te kullanacağı yeni kamera teknolojisi, firmanın ağzından resmi olarak çıktı.

Seul'deki bir konferansta analistlere yapılan açıklamaya göre Samsung'un 2014 ve 2015'te çıkacak amiral gemisi cepleri, 16 megapiksellik ISOCELL kamera sensörünü kullanacak. Samsung'un yeni kamera sensörü, firmaya göre pikselleri birbirinden izole ederek resim kalitesini artırıyor. Galaxy S5 ve Galaxy Note 4'ün önümüzdeki yıl çıkması beklendiğinden ISOCELL sensörüyle gelmeleri bekleniyor.

Kategori Güncel Haberler
Pazar, 10 Kasım 2013 02:51

Galaxy S5 böyle olacak

Samsung'un Galaxy S5 veya Note 4'te kullanacağı yeni kamera teknolojisi, firmanın ağzından resmi olarak çıktı.

Seul'deki bir konferansta analistlere yapılan açıklamaya göre Samsung'un 2014 ve 2015'te çıkacak amiral gemisi cepleri, 16 megapiksellik ISOCELL kamera sensörünü kullanacak. Samsung'un yeni kamera sensörü, firmaya göre pikselleri birbirinden izole ederek resim kalitesini artırıyor. Galaxy S5 ve Galaxy Note 4'ün önümüzdeki yıl çıkması beklendiğinden ISOCELL sensörüyle gelmeleri bekleniyor.

Kategori Güncel Haberler
Cumartesi, 09 Kasım 2013 05:21

Hangi telefonun pil ömrü daha uzun

En uzun süre dayanan bataryanın Samsung’un son modeli Galaxy 4 olduğu belirtildi.

İngiliz teknoloji blogu Which? Tech Daily, piyasadaki akıllı telefonların batarya ömürlerini inceleyen bir araştırma yaptı. Yapılan deneyde telefonla konuşma ve 3G ile internette dolaşım gibi aktivitelerin batarya ömrüne etkisi ölçüldü.

Kategori Güncel Haberler
Cumartesi, 09 Kasım 2013 00:03

HTC M8 Görseli Sızdı

Android platformunun iddialı üreticilerinden HTC’nin M8 modeli görselleri sızdı.

HTC son dönemlerde yaşadığı zorluklardan kurtulmak için yeni ürünler üzerinde çalışmayadevam ediyor

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız HTC M8 Modelinin Sense 6
ara yüzü ile geleceği bilgisinden sonra bugün de merakla beklenen modelin görselleri ortaya çıktı

Kategori Güncel Haberler

İlk jenerasyon iPad'lerle birlikte Apple standart ölçülerde tabletüretmiş ve dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştı. Her ne kadar Apple'ın efsane patronu Steve Jobs'ın fikirlerine aykırı olmasına karşın daha küçük ebatlarda olan iPad mini satışa çıkmış ve tahminlerin aksine Apple küçük ekranlı tablet pazarında da iyi bir satış rakamı yakalamıştı.

Kategori Güncel Haberler
Sayfa 1 / 4