29 MAYIS 2013

HTC ve Nokia Arasında Patent Savaşı Çıktı!

HTC One'a Nokia darbesi!


HTC ve Nokia arasında yeni bir patent anlaşmazlığı başladı.

 

Benzer bir süreç sadece Nokia telefonlarda kullanılmak üzere tasarlanan HAAC mikrofonun tedarikçi tarafından HTC One'a sağlanmasıyla başlamıştı. Hollanda yargısı ise anlaşmayı bozan tarafın tedarikçi olduğuna karar vererek HTC One'a herhangi bir yaptırımda bulunmamıştı.

YENİ DAVA AMERİKADA


Yaşanan bu olayla ilgili yeni bir dava ise Amerika'da başmalak üzere. Nokia, kendisine ait üç patentin ihlal edildiği gerekçesiyle HTC'yi Uluslararası Ticaret Komisyonu'na şikayet etti. İhlallerin HTC One'da mevcut olan Broadcom ve Qualcomm tarafından yapılan, çipiçerisinde yer alan sinyal etkileşim yöntemiyle alakalı olduğu bildirildi.

NOKİA, HTC ONE'I YASAKLATMAK İSTİYOR


The INQUIRER'ın haberine göre, şirketin aynı zamanda Kaliforniya San Diego Bölge Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda telefonun satışlarını durdurmak istediği ortaya çıktı. Olası bir yasaklamanın şu an için Amerika'da geçerli olması bekleniyor ancak, kararın farklı ülkelerde emsal gösterilmesiyle yasak birçok ülkeye sıçrayabilir. Geçtiğimiz günlerde 5 milyon satış gerçekleştirdiği bildirilen telefon için yoğun talebin karşılanması için üretim kapasitesi iki katına çıkarılmıştı. ABD yargısının telefon için vereceği karar satışlar üzerinde önemli bir etki yaratabilir.